Budżet na święta
Zaplanuj swoje wydatki.
Do świąt już coraz mniej czasu i powoli zaczynamy wpadać w przedświąteczną gorączkę. Jeśli nie udało nam się w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaoszczędzić sporej ilości gotówki, którą teraz moglibyśmy beztrosko wydać (wg danych firmy doradczej Deloitte 78% Polaków planuje sfinansować Święta Bożego narodzenia i Sylwestra w tym roku z oszczędności) to musimy podjąć działania i zaplanować wydatki już dziś.
Plan finansowy.
Ważne jest abyśmy określili (najlepiej wypisać na kartce) najważniejsze i niezbędne wydatki, które będziemy musieli lub chcieli ponieść. Ważne jest tu słowo „niezbędne”. Dobrze jest, już po zrobieniu listy, przyjrzeć się jeszcze raz wszystkim punktom po kolei i zastanowić się, czy na pewno powinny się znaleźć na liście „niezbędnych”.
Statystyczny Polak wyda w tym roku na święta ok. 1126zł, z czego:
372zł na zakupy żywnościowe
338zł na prezenty
225zł to wydatki związane ze spędzaniem czasu z rodziną i znajomymi
191zł na podróże.
Kiedy spis już będzie gotowy, kompletny i zweryfikowany – spróbujmy, choć w przybliżeniu ustalić – ile to będzie kosztowało. Dobrze jest zaokrąglać kwoty w górę i na końcu dodać do całej sumy 10% marginesu, bo ceny w okresie przedświątecznym potrafią niemiło zaskoczyć.
To jest nasz budżet – minimum.
Teraz należy sprawdzić, jak ta suma ma się do naszego stanu finansów.
Jeśli pozostają nam jeszcze jakieś wolne środki, to jesteśmy szczęściarzami. Możemy zaszaleć i wydać w tym roku trochę więcej niż musimy.
Jeśli budżet się nie domyka, można skorzystać ze środków z karty kredytowej (tak zamierza finansować wydatki świąteczne 19% Polaków), można też pomyśleć o pożyczce gotówkowej.
Banki i instytucje finansowe prześcigają się w tym okresie w ofertach małych, konsumpcyjnych kredytów, które nie wymagają wielu formalności.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego dla nas kredytu gotówkowego:
- oprocentowanie
- prowizja za przyznanie kredytu
- pozostałe koszty i opłaty
- ewentualne zabezpieczenie spłaty
- okres kredytowania.
Najważniejsze jest jednak, aby wcześniej sprawdzić i być pewnym, że jesteśmy w stanie spłacić zaciąganą pożyczkę. Raty kredytowe są dodatkowym finansowym obciążeniem, które będzie nam towarzyszyć przez dłuższy czas.
Warto dokładnie porównać i szczegółowo dopytać o wszystkie warunki umowy kredytowej. Im więcej pożyczkodawców poprosimy o ofertę, tym większy wybór będziemy mieli i tym lepiej wybierzemy. Zapraszamy do sprawdzenia różnych ofert kredytów gotówkowych tutaj.
Na koniec jeszcze jedna dobra rada: pamiętajmy o tym, że nasze wydatki zależą od nas samych i to my sami decydujemy o tym: ile i na co wydamy w tym roku z budżetu domowego na święta. Nie ma co przesadzać i ślepo ulegać świątecznemu szaleństwu zakupów. Dzięki chłodnej głowie zachowanej przez najbliższych kilka tygodni możemy mieć dużo spokojniejsze następne kilka, albo kilkanaście miesięcy.
|