Czym są kredyty na Start, poradnik kredytowy, opis, informacje, opinie, zasady, kredyty na start dla firm, poradnik kredytowy, opis, informacje, opinie, zasady

» KREDYTY » DLA FIRM NA START » PORADNIK

Tu jesteś: START » KREDYTY » DLA FIRM » NA START
Przejdź do: PORADNIK MAŁEJ EKONOMIII

Czym są KREDYTY DLA FIRM NA START?

Rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu zazwyczaj wymaga sporych nakładów finansowych, które trzeba traktować jako inwestycję. Niestety nie każdy, kto prowadzić firmę, może skorzystać z samodzielnie uzbieranych środków lub są one niewystarczające. W takiej sytuacji należy zwrócić się do banku po KREDYT DLA FIRM NA START, czyli ofertę wsparcia pieniężnego, która przeznaczona jest dla młodych stażem przedsiębiorców. Taki kredyt przeznaczony jest dla nowo otwartej działalności gospodarczej lub firmy, która nie działa dłużej niż 12 miesięcy.

Bank udzieli KREDYTU DLA FIRMY NA START wtedy, gdy będzie mieć pewność, że osoba, w ręce której wędrują pieniądze, będzie w stanie je spłacić. To jednak zależy od tego, czy biznes będzie dochodowy. Dlatego banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów i rzadko kiedy są skłonne przyznać pieniądze wyłącznie na podstawie biznes planu. Znacznie częściej zdarza się, że przedsiębiorca musi jednak dysponować jakimś zabezpieczeniem, np. wspomnianymi już środkami własnymi lub hipoteką na nieruchomości (tzw. LTV, czyli Loan to Value – porównanie wartości nieruchomości do wartości kredytu).

Wysokość kredytu zależy oczywiście od tego, ile pieniędzy potrzebnych jest na rozwinięcie biznesu. Nie zawsze wymagane przez klientów kwoty są w oczach banku wysokie, więc może być tak, że na względnie niewielkie sumy bank nie potrzebuje zabezpieczenia. Są to z reguły wartości rzędu 20-30 tys. zł. Przy wyższych sumach, np. 150-200 tys. zł, przedsiębiorca z niemal 100% pewnością powinien spodziewać się, że bank będzie wymagał jakichś gwarancji spłaty.

Niektóre banki swoje oferty KREDYTÓW DLA FIRMY NA START kierują do przedstawicieli specjalnych profesji, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Mogą być to m.in.: stomatolodzy, psycholodzy, notariusze, komornicy, geodeci, radcy prawni czy architekci. Starając się o kredyt na prowadzenie firmy, należy sprawdzić, czy bank wymaga także jakiegoś określonego okresu prowadzenia działalności. Niektóre instytucje przyznają kredyt biznesom nawet w momencie startu, ale inne nie będą chciały rozmawiać z klientami, których firmy działają krócej niż np. 6 miesięcy.

Czego spodziewać się po ofertach banków?

Pieniądze w ramach KREDYTU DLA FIRMY NA START przyznawane są najczęściej w formie limitu kredytowego lub debetu na koncie, ewentualnie w postaci kredytu obrotowego albo karty kredytowej. W takiej sytuacji udzielenie kredytu uzależnione jest oczywiście od otworzenia konta firmowego w danym banku.

Jeśli prowadzona przez nas działalność gospodarcza działa w ramach franczyzy, to bank z pewnością sprawdzi, czy firma z którą współpracujemy jest stabilna finansowo.

Niektóre banki żądają pełnomocnictwa do konta firmy lub deklaracji wpływów o wartości równej kredytowi.

Maksymalny czas spłaty KREDYTU DLA FIRMY NA START to 25 lat, choć tak długi okres kredytowania należy raczej do rzadkości.

Na całkowity koszt kredytu składa się marża i prowizja za udzielenie kredytu, a nieraz także ubezpieczenie. Warto szukać banków, które oferują nisko oprocentowane kredyty, nie pobierają prowizji za udzielenie wsparcia finansowego i nie wymagają opłaty za ubezpieczenie w razie problemów ze spłatą.

sposoby wyszukiwania najlepszych kredytów na start

Poradnik »
Kredyty dla firm na Start

Nasi partnerzy