Ubezpieczenia na życie - poradnik. Twój portal finansowy - wszystkie banki w jednym miejscu, wszystkie usługi, analizujemy / porównywarka kredytów

» OSZCZĘDNOŚCI » KONTA OSOBISTE

Tu jesteś: START » UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE » PORADNIK
Przejdź do: PORADNIK MAŁEJ EKONOMIII

Co to jest UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE?

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE kupuje się przede wszystkim po to, aby zapewnić swoim bliskim ochronę na wypadek własnej śmierci. Taka sytuacja oznacza, że obowiązek płacenia składek nie przechodzi na inne osoby, a ubezpieczyciel gwarantuje najbliższym osobom ubezpieczonego bezpieczeństwo finansowe, wypłacając im odszkodowanie. W przypadku UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE bardzo ważny jest czas, na jaki zawarta została umowa ubezpieczeniowa. Zazwyczaj jest to kilkudziesięcioletnia ochrona – np. 20, 30 czy 50 lat – ale spotykane są też dożywotnie ubezpieczenia.

O UBEZPIECZENIU NA ŻYCIE wiele osób zaczyna myśleć pod wpływem ważnych zmian, np. po zaciągnięciu kredytu, narodzinach dziecka, ślubie lub w momencie podjęcia pierwszej pracy. Te wydarzenia z pewnością skłaniają do myślenia o przyszłości swojej oraz swoich bliskich. Przed zakupem UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE każdy powinien wiedzieć, czego dokładnie potrzebuje. To ważne również z tego względu, że wielu ubezpieczycieli zapewnia także odszkodowanie na wypadek zdarzeń innych niż śmierć, która jednak wciąż pozostaje podstawą zakresu polisy. Do dodatkowych możliwości przy UBEZPIECZENIU NA ŻYCIE można zaliczyć:

Tzw. ubezpieczenia na dożycie, polegające na wypłacie pieniędzy po osiągnięciu wieku ustalonego podczas zawierania umowy.

Wypłata środków jest możliwa, jeśli ubezpieczony utraci możliwość wykonywania pracy, np. wskutek inwalidztwa.

Niektóre oferty UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE zawierają wsparcie finansowe po narodzinach dziecka.

Bardzo często w ofertach firm znajdują się UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE łączone z innymi produktami, np. z programami inwestycyjnymi, dzięki którym można gromadzić środki na dodatkową emeryturę.

Ochrona może dotyczyć sytuacji, gdy ubezpieczony zapadnie na ciężką chorobę, np. nowotworową. Wówczas możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowego np. na leczenie czy operację.

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE zapewnia ochronę na wypadek pozostawienia najbliższych z długami, np. niespłaconym kredytem hipotecznym.

Warto pamiętać, że UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE nie są przeznaczone wyłącznie dla osób, które założyły już rodzinę i rozpoczęły karierę zawodową. O ochronie mogą także myśleć ludzie młodzi – oni mogą na pewno liczyć na niższe składki, a później, gdy już założą rodzinę, polisa na życie nadal będzie ich chronić i nie stracą dotychczasowego stażu i wpłaconych składek. Takie ubezpieczenia działają w myśl zasady „im wcześniej, tym lepiej”, a wpływ na wysokość składki zależy od wieku, profesji stanu zdrowia oraz trybu życia. Dlatego zawieranie umowy z ubezpieczycielem wiąże się z wypełnieniem bardzo szczegółowego formularza, a także np. z przedstawieniem aktualnych badań lekarskich.

Nasi partnerzy